Projekto „SparkDigiGirls“ pilotiniai mokymai artėja į pabaigą

Lietuvoje pilotiniuose mokymuose dalyvavo 57 merginos iš įvairių Lietuvos miestų. Baigiantis mokymams, beveik pusė merginų įveikė bent 6 iššūkius ir gavo sertifikatą. Nepaisant to, kad merginos galėjo pasirinkti, kokius iššūkius nori išbandyti pilotinių mokymų metu, 6 iš 57 merginų yra įveikusios 80-100 proc. iššūkių. Sprendimas leisti mergaitėms pačioms pasirinkti iššūkius, o ne skatinti jas atlikti visus iššūkius, buvo priimtas suteikiant joms laisvę pasirinkti patraukliausius iššūkius, taip siekiant parodyti IT naudą kasdieniame gyvenime ir kartu supažindinti mergaites, kad naudotis technologijomis yra smagu. Kartu siekiama paneigti stereotipus, kad technologijos yra sudėtingos ir nepatrauklios mergaitėms.

Be to, šis sprendimas pilotinių mokymų pabaigoje leis kursų rengėjams padaryti išvadas, gaus vertingų įžvalgų apie mokymo programos veiksmingumą, pavyzdžiui, kokie iššūkiai buvo patraukliausi, o kokie mažiau patrauklūs, ir pabandyti išsiaiškinti, kokios yra priežastys. Šią informaciją partneriai galės panaudoti tobulindami būsimus iššūkius arba koreguodami mokymo programą, kad ji geriau atitiktų merginų poreikius ir interesus.

Sprendžiant iššūkius merginos supažindinamos su technologija, pavyzdžiui, 3D spausdinimu ar papildytąja realybe, dirbtiniu intelektu, o tada jų prašoma atlikti praktinę užduotį ir testą su klausimais, susijusiais su technologija.

Populiariausi iššūkiai Lietuvoje

14 iššūkis: „Neužkibk ant sukčių kabliuko internete“ yra populiariausias iššūkis. Ši tema šių mokymų metu yra unikali, nes iššūkyje tiesiogiai nenaudojamos inovatyvios technologijos, tačiau kursų rengėjai nusprendė įtraukti šią temą į iššūkius, nes pastaruoju metu pranešama apie vis daugiau sukčiavimo atvejų. 2022 m. „Enisa Threat Landscape 2022“ ataskaitoje teigiama, kad „sukčiavimas (angl. phishing) vėl yra dažniausias pirminės prieigos vektorius. Šį augimą lėmė sukčiavimo sudėtingumo pažanga, naudotojų nuovargis ir tikslinis, kontekstu pagrįstas sukčiavimas“. Šioje ataskaitoje socialinė inžinerija įvardijama kaip viena iš 8 grėsmių kibernetinio saugumo kontekste. Iššūkyje pristatomi požymiai, padedantys atpažinti sukčiavimo atvejus, pateikiami sukčiavimo pavyzdžiai ir prašoma merginų pasidalyti joms žinomais ar matytais pavyzdžiais. „Neužkibk ant sukčių kabliuko internete“ išsprendė 69 proc. visų dalyvių.

14 iššūkis
14 iššūkio aprašymas

Antras pagal populiarumą 4 iššūkis: „Tavo išmani vizitinė kortelė“. Šio iššūkio metu merginos supažindinamos su priemone, padedančia kurti įvairius grafinius vaizdus, o antroje iššūkio dalyje parodoma, kaip integruoti papildytąją realybę. Ketvirtąjį iššūkį įveikė 53 proc. visų mokymų dalyvių.

Išmani vizitinė kortelė

Trečioje vietoje pagal populiarumą atsidūrė 2 iššūkiai: 3 iššūkis „Susikurk savo virtualų kambarį“ ir 10 iššūkis „Tavo pomėgiai ir technologijos“, kuriuose merginos supažindinamos su 3D modeliavimo įrankiais, eskizavimu naudojant „SketchAR“ ir logotipų kūrimo įrankiais.

Išvados

Pilotiniai mokymai parodė, kad mergaitės noriai mokosi apie technologijas, kai jos pateikiamos įdomiai ir patraukliai. Leidus mergaitėms pasirinkti joms įdomias užduotis, pavyko jas sudominti ir motyvuoti atlikti užduotis.

Tam tikrų užduočių populiarumas gali atspindėti mergaičių susidomėjimą ir įsitraukimą į tam tikras technologijas ir pomėgius. Pavyzdžiui, iššūkis Nr. 4 „Tavo išmani vizitinė kortelė“ buvo populiarus, nes pristatė priemonę, kurią galima naudoti kūrybinei raiškai ir savireklamai. Panašiai ir 10 iššūkis „Tavo pomėgiai ir technologijos“ buvo populiari, nes atitiko merginų siekius ir tikslus, susijusius su jų būsima karjera. Mokant, kaip naudotis technologijomis, visada svarbu atkreipti dėmesį į kibernetinį saugumą ir sukčiavimą. Tai, kad iššūkis Nr. 14: „Neužkibk ant sukčių kabliuko internete“ buvo populiariausias, rodo, kad mergaitės žino su veikla internete susijusią riziką ir yra suinteresuotos apsisaugoti.

Daugiau informacijos apie projektą ieškokite svetainėje: digigirls.eu/

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai.
Šis leidinys [pranešimas] atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.